Symbol tematu: | OSO-02 Podtemat nr 2 |
Tytuł: | Ekspertyzy jakościowe dla przeterminowanych środków ochrony roślin oraz reklamacji |
Autorzy: | dr Andrzej Siłowiecki, mgr Stanisław Stobiecki |
Streszczenie wykonania tematu – rok 2010
Przedmiotem badań były próbki chemicznych środków ochrony roślin nadsyłane z terenu całego kraju. W roku 2010 przebadano 267 różnych środków ochrony roślin (asortyment). Liczba przeanalizowanych próbek wyniosła 736.
W Oddziale w Sośnicowicach wykonuje się analizy preparatów owadobójczych, grzybobójczych, chwastobójczych i innych – produkcji krajowego przemysłu chemicznego, licencyjnych i pochodzących z importu. Prace prowadzone były w Zakładzie Analizy Środków Ochrony Roślin.
Prowadzone prace mają na celu wydanie atestów analitycznych będących podstawą do wykorzystania partii towarowych i podstawą do stwierdzenia przyczyn reklamacji. Wydanie orzeczenia jakościowego jest kluczowym elementem decyzji odnośnie kwestionowanych partii towarowych środków ochrony roślin.
W roku 2010 przeanalizowano 68 próbek reklamacyjnych (w roku 2009 zanotowano 50 reklamacji). Stwierdzono fałszerstwa preparatów w 8 przypadkach. W trudnych przypadkach wymagających szczegółowych badań składu stosuje się technikę GC-MS, dzięki której możliwe jest wykonanie tzw. profilu zanieczyszczeń preparatu (w porównaniu z preparatem standardowym), a w niektórych reklamacjach bądź ekspertyzach dotyczących nielegalnego importu równoległego możliwe jest ilościowe określenie zanieczyszczeń.
Utrzymanie przez cały rok zdolności technicznej do analizowania wszystkich środków ochrony roślin ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania rynku i usług w dziedzinie ochrony roślin.