OSO-05 – Podtemat nr 2/2010

Symbol tematu: OSO-02 Podtemat nr 2
Tytuł: Badanie możliwości zwalczania chorób jęczmienia browarnego przy zastosowaniu fungicydów i ich wpływu na przydatność słodowniczą ziarna
Autor: mgr Barbara Krzyzińska

Streszczenie wykonania tematu – rok 2010

Celem badań była ocena możliwości zwalczania chorób jęczmienia browarnego przy zastosowaniu zapraw nasiennych i zabiegu opryskiwania fungicydami oraz ocena ich wpływu na przydatność słodowniczą ziarna jęczmienia.

Doświadczenie polowe założono jako doświadczenie dwuczynnikowe. Doświadczenie przeprowadzono na trzech odmianach browarnych jęczmienia jarego: Ryton, Scarlett i Blask. Do ochrony roślin jęczmienia zastosowano trzy zaprawy nasienne zawierające triadimenol+imazalil+fuberidazol, cyprokonazol+fludioksonil, tritikonazol+prochloraz oraz do zabiegu opryskiwania fungicyd zawierający propikonazol+fenpropidynę. Analizowano porażenie liści, kłosów i podstaw źdźbeł przez choroby, zachowaną powierzchnię zieloną liści oraz plon, jego parametry oraz cechy pozwalające na oznaczenie wskaźnika Q wg Molina-Cano przydatności browarnej badanych odmian jęczmienia jarego.

Do 11 tygodni od wysiewu obserwowano statystycznie istotne ograniczenie porażenia liści jęczmienia jarego przez sprawców plamistości siatkowej i rdzy jęczmienia po zastosowaniu do ochrony tylko zapraw nasiennych. Samodzielnie zastosowana zaprawa nasienna zawierająca triadimenol+imazalil+fuberidazol ograniczyła statystycznie istotnie w stosunku do obiektu niechronionego i lepiej od pozostałych zapraw porażenie liści jęczmienia jarego przez grzyb Blumeria graminis do końca sezonu wegetacyjnego i przyczyniła się do istotnego wzrostu zachowanej powierzchni zielonej liści. Po zastosowaniu zabiegu opryskiwania obserwowano istotnie najlepsze zwalczanie chorób i największą powierzchnię asymilacyjną bez względu na zastosowaną zaprawę nasienną. Istotny w stosunku do kontroli wzrost plonu ziarna, masy tysiąca ziaren i gęstości ziarna w stanie zsypnym uzyskano po zastosowaniu zaprawy nasiennej oraz fungicydu w zabiegu opryskiwania roślin jęczmienia jarego. Wykonanie tylko zabiegu zaprawiania materiału siewnego zaprawą zawierającą triadimenol+imazalil+fuberidazol pozwoliło na uzyskanie wzrostu plonu ziarna jęczmienia jarego i gęstości ziarna w stanie zsypnym w stosunku do obiektu niechronionego.